Zamknij
,
Warszawa 1947 roku w prawdziwych kolorach – projekt od Historical Colors
,
Jak przypomniała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, którego częścią jest Muzeum COP, Retrospektywy Festiwalu NNW to prezentacja w różnych miejscowościach kraju dokumentów i fabuł, które były wyświetlane w ramach konkursów i pokazów specjalnych na festiwalu odbywającym się pod koniec września w Gdyni.
,
O przekazaniu Bibliotece Humanistycznej UŁ imponującej i cennej kolekcji książek prof. Pomiana uczelnia poinformowała na swojej stronie internetowej. Jak podano, księgozbiór prof. Pomiana został dostarczony w dwóch transportach, liczących łącznie prawie 180 paczek. Obecnie jest stopniowo opracowywany i wprowadzany do katalogu, a od stycznia przyszłego roku będzie dostępny dla całej społeczności akademickiej.
,
"Projekt odbudowy Kościoła św. Heleny w Nowym Sączu zakłada odbudowę spalonego dachu, stropu i prezbiterium, a także uwzględnia wzmocnienie pozostałej części kościoła" - przekazała PAP Anna Biskupska-Sperka, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
,
„Publikacja jest efektem kilkunastoletnich wnikliwych badań i analizy dokumentów prowadzonych przez historyków centrum badań w muzeum” – oznajmił Sawicki.
,
22. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida” rozpoczęła się w poniedziałek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uroczystą premierą filmu "Prawdziwy ból". Wzięli w niej udział jego twórcy: reżyser oraz odtwórca jednej z głównych ról Jesse Eisenberg, aktorzy Kieran Culkin i Jennifer Grey oraz producentki Ali Herting i Ewa Puszczyńska.
,
Uroczystości urodzinowe majora odbyły się w czwartek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. W liście do jubilata premier Donald Tusk zwrócił uwagę, że obchodzenie tak imponującej rocznicy jest ogromnym przywilejem, którego dostępują tylko nieliczni. „Możliwość obserwowania i przeżywania ludzkich losów przez wiele lat dała panu niepowtarzalną perspektywę oraz niezwykłe bogactwo życiowej mądrości. Wierzę głęboko, że dzielenie się własnym doświadczeniem było radością zarówno dla pana, jak i wszystkich, którzy mieli sposobność z niego korzystać” – podkreślił premier.
,
Monika Kobylańska z katowickiego oddziału Instytutu podała, że uroczystości rozpoczną się przed południem przy piecie w hołdzie żołnierzom zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka". Pogrzebowa msza św. odprawiona zostanie w szczyrkowskim sanktuarium św. Jakuba. Żołnierz spocznie na szczyrkowskim cmentarzu komunalnym.
,
„Mogiła zbiorowa setek ofiar zbrodni niemieckich dokonanych na chojnickich polach igielskich w czasie II wojny światowej” – te słowa widnieją na płycie nagrobnej posadowionej na środku grobu, w którym umieszczono 188 trumien, małych i pełnowymiarowych, z toną ludzkich szczątków ponad 700 ofiar.
,
Przedstawiciele hotelu uruchomili akcję "Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina". W jej ramach zachęcają do dzielenia się zdjęciami i wspomnieniami związanymi z działalnością zakładu.
,
"Jeśli ktoś chce uczcić ostatnie dni lata, to zapraszam do Muzeum Włókiennictwa w piątek o godz. 19 na letnisko. +Ostatnie lato+ stanowi dopełnienie naszej oferty związanej z wystawami stałymi z cyklu +Łódzkie mikrohistorie, ludzkie mikrohistorie+ prezentującymi życie codzienne łodzian z przełomu XIX i XX wieku. Tym razem po raz kolejny przełamujemy stereotypy i zamiast zabraniać, zachęcamy do dotykania i używania eksponatów" - podkreśliła dyrektorka Muzeum Włókiennictwa (CMWŁ) Aneta Dalbiak.
,
Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił we wtorek apelację byłej sekretarki z obozu koncentracyjnego Irmgard Furchner. Obecnie 99-letnia kobieta została w 2022 roku skazana przez sąd w Itzehoe na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu za pomocnictwo w zabójstwie 10 505 więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof oraz pomocnictwo w usiłowaniu zabójstwa w pięciu przypadkach. Wyrok jest prawomocny.
,
Prof. Zbigniew Bagiński był członkiem Związku Kompozytorów Polskich od 1973 r. W latach 1989-1999 był sekretarzem generalnym ZKP, a w latach 2001-2011 prezesem Oddziału Warszawskiego tego stowarzyszenia.
,
W środę - dzień przed rocznicą Bitwy Warszawskiej - przedstawiciele łódzkiego magistratu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach i w miejscach pamięci o łódzkich uczestnikach wojny polsko-bolszewickiej. Jak poinformował Andrzej Janecki z Urzędu Miasta Łodzi, na Starym Cmentarzu wiceprezydent Adam Wieczorek odwiedził miejsca pochówku kpt. Stefana Pogonowskiego, por. Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego oraz rtm. Aleksandra Napiórkowskiego.
,
W programie zaplanowano rozszerzone zwiedzanie terenów byłego obozu Auschwitz, a także zajęcia prowadzone przez historyków i edukatorów muzeum. Główna część odbędzie się jednak w archiwum.