Zamknij
,
10 lutego 1920 r. gen. broni Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie do morza platynowego pierścienia, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii.
,
W styczniu 1945 r. na Górny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, dopuszczając się morderstw, rabunków oraz gwałtów, a także kradzieży wyposażenia zakładów przemysłowych. Następnie przeprowadzono akcję deportacji mieszkańców Górnego Śląska do prac przymusowych w głąb ZSRR, a polskie władze komunistyczne rozpoczęły proces osadzania ich w obozach pracy na terenie Polski.
,
Ks. prof. Andrzej Kopiczko przypomniał, że 3 stycznia 1225 r. papież Honoriusz III wziął pod opiekę św. Piotra nawróconych mieszkańców Inflant oraz Prus i podkreślił, że są wolni: „macie pozostać przy waszych wolnościach i nie macie by ludźmi czyimiś, skoro staliście się ludem Jezusa Chrystusa”.
,
W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku.
,
Warszawa 1947 roku w prawdziwych kolorach – projekt od Historical Colors
,
Spotkania absolwentów „Małachowianki”, bo tak nazywana jest szkoła od nazwiska swego obecnego patrona, odbywają się tam co pięć lat. Pierwszy taki zjazd zorganizowano w 1894 r., a ostatni w 2019 r. Szkoła, najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r.
,
Jak powiedział PAP prof. Mirosław Lenart, dyrektor CBEW, chociaż placówka nie ma jeszcze swojej fizycznej siedziby, to naukowcy tworzący zespół Centrum już mają konkretną wizję działania na pierwsze lata swojej działalności.
,
Prof. Antoni Dudek, politolog i historyk specjalizujący się w dziejach najnowszych, w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że nowe godło i zmiana nazwy państwa były częścią większego procesu.
,
Jubileusz Zwyczajny Roku Świętego 2025 rozpoczął w noc Bożego Narodzenia papież Franciszek w Bazylice Watykańskiej. W niedzielę abp Wojciech Polak zainaugurował Rok Jubileuszowy w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.
,
Pierwsza część uroczystości rocznicowych odbyła się przy pomniku Ofiar Grudnia na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, gdzie złożono kwiaty i przygotowane przez IPN biało-czerwone znicze. Przewodzący modlitwie ks. prałat Aleksander Ziejewski podkreślił, że choć na kolejnej rocznicy wydarzeń grudniowych jest tylko „garstka” ludzi, to pamięć o tragedii z 1970 r. „będzie trwać dzięki świadkom tamtych wydarzeń”.
,
Z dostępnych źródeł pisemnych dowiadujemy się, że pierwsze jarmarki odbywały się w Wiedniu pod koniec XIII w. "Z Austrii migrowały w XIV wieku do Niemiec i rozpowszechniły się na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Organizowano je w wielu dużych i mniejszych miastach. Jednym z najbardziej znanych jarmarków jest Striezelmarkt w Dreźnie, którego pierwsza edycja odbyła się w 1434 r. Trudno uwierzyć, w tym roku odbywa się on po raz 590." - powiedział PAP kustosz.
,
Prof. Pilecka z Wydziału Sztuk Pięknych UMK uważa, że odkrycie dokonane w Kaplicy Ogrójcowej jest "niezwykłe", bo gdy konserwatorzy zaczynali pracę wydawało się, że nic się w tym miejscu na ścianach nie zachowało. Przez lata kaplica stała się rupieciarnią, ale jest szansa, żeby odzyskała swój dawny blask. O tym, co odkryto prof. Pilecka opowiedziała reporterowi PAP, który widział polichromie. W tym momencie trwa jednak ich odkrywanie, więc nie można w kaplicy wykonywać zdjęć ani filmów.
,
24 listopada 1944 roku na linii kolejowej między Kalwarią Zebrzydowską a Wadowicami, około 300 m na wschód od przystanku Barwałd Średni, zderzyły się pociąg osobowy z niemieckim składem wojskowym.
,
Monika Kobylańska z katowickiego oddziału Instytutu podała, że uroczystości rozpoczną się przed południem przy piecie w hołdzie żołnierzom zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka". Pogrzebowa msza św. odprawiona zostanie w szczyrkowskim sanktuarium św. Jakuba. Żołnierz spocznie na szczyrkowskim cmentarzu komunalnym.
,
Przedstawiciele hotelu uruchomili akcję "Dana we wspomnieniach mieszkańców Szczecina". W jej ramach zachęcają do dzielenia się zdjęciami i wspomnieniami związanymi z działalnością zakładu.