Zamknij
,
„La petite mort” to pomysł Martyny Byczkowskiej i jej przyjaciółki, Kai Zalewskiej, która, tak jak ona, skończyła aktorstwo na Akademii Teatralnej w Warszawie. „Z Kają znamy się od wielu lat. Obie mieszkałyśmy w Kartuzach na jednej ulicy, ale poznałyśmy się na Podlasiu, na działce moich dziadków. Spędzałyśmy razem czas, nudząc się w małym mieście, czy na tej działce i zaczęłyśmy kręcić filmy, które były bardzo szybką produkcją” – opowiada PAP Life Martyna Byczkowska.
,
Wystawa upamiętni 50. rocznicę premiery "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Film, który przez badaczy, krytyków i widzów uznawany jest za arcydzieło polskiej kinematografii, po raz pierwszy został pokazany publiczności 21 lutego 1975 r. Adaptacja powieści Władysława Reymonta, która w pierwszej wersji, w odcinkach, ukazywała się w latach 1897–1898 w warszawskim "Kurierze Codziennym", to w pełni autorskie dzieło Wajdy - reżyser usunął wiele wątków, dopisując niezapomniane sceny filmowe, m.in. finałową, w której Karol Borowiecki, w przededniu rewolucji 1905 r., wydaje rozkaz strzelania do robotników.
,
Jak wynika z informacji MGW, Resiliage to trzyletnia inicjatywa, którego konsorcjum, kierowane przez Politechnikę Turyńską, składa się z 18 organizacji z 10 krajów. Do projektu dołączyło UNESCO, które współprowadzi w jego ramach inicjatywę Associated CORE Labs.
,
"Spotykamy się tutaj dzisiaj, w 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego, aby zachować ten straszny czas w pamięci, jako przestrogę, i uhonorować ofiary sowieckich zbrodni" – powiedział podczas uroczystości pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
,
"To wielka satysfakcja dla nas i wielkie wyróżnienie, że nasze muzeum już w tym roku stanie się ambasadorem sztuki polskiej w świecie, ponieważ jako jedyne muzeum organizujemy aż trzy wielkie wystawy sztuki polskiej za granicą, i to w trzech spektakularnych miejscach" – zapowiedział prof. Andrzej Szczerski, p.o. dyrektora instytucji, podczas konferencji prasowej poświęconej planom muzeum na 2025 r.
,
Za ustawą opowiedziało się w czwartek 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.
,
"Mój ojciec był bohaterem, nie tylko dla mnie, ale dla każdego, kto wierzy w pokój, prawa człowieka i bezinteresowną miłość - oświadczył James Earl III Carter, syn byłego prezydenta - Moi bracia, siostra i ja dzieliliśmy go z resztą świata poprzez te wspólne przekonania. Świat jest naszą rodziną ze względu na sposób, w jaki zjednoczył ludzi, i dziękujemy za uczczenie jego pamięci poprzez kontynuowanie życia zgodnie z tymi wspólnymi przekonaniami".
,
Orszak, który poprowadzą członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Bytomia, wyruszy o godz. 13 z placu Corazziego na radomski rynek. "Tam odbędzie się rekonstrukcja przyjęcia poselstwa bawarskiego i podpisanie kontraktu małżeńskiego" – zapowiedział organizator imprezy - Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Radomskiej.
,
W tym roku mija 130. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Zientary-Malewskiej.
,
Część z 680 odkrytych monet muzeum pokazało już w 2021 r., ale po raz pierwszy zostaną zaprezentowane po przywróceniu im dawnego blasku. Zostały oczyszczone, zakonserwowane, poddane badaniom składu pierwiastkowego i analizie numizmatycznej.
,
Nagroda "Świadek Historii" to wyróżnienie honorowe, przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętnienia narodu polskiego oraz wspierającym oddziały IPN w działalności edukacyjnej, naukowej czy wydawniczej.
,
„W przyszłym roku będzie wiele, wiele ciekawych wydarzeń (...).W każdym miesiącu coś się będzie działo. Każdy miesiąc będzie dla każdego wydziału oddzielnym świętem” – zapowiedział we wtorek rektor uczelni prof. Andrzej Szarata.
,
Jak przypomniała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, którego częścią jest Muzeum COP, Retrospektywy Festiwalu NNW to prezentacja w różnych miejscowościach kraju dokumentów i fabuł, które były wyświetlane w ramach konkursów i pokazów specjalnych na festiwalu odbywającym się pod koniec września w Gdyni.
,
Twórcy wystawy wracają do 1944 roku, kiedy żołnierze Armii Krajowej wyzwolili spod panowania Niemiec obszary liczące kilka tysięcy kilometrów, jeszcze zanim na tereny te weszła Armia Czerwona. Tzw. rzeczpospolite partyzanckie powstały głównie w Świętokrzyskim, w Małopolsce, na Podkarpaciu, ale także na Nowogródczyźnie. Miejsca określane jako "enklawy wolności", gdzie pomimo niemieckiej okupacji kraju swobodnie powiewała polska flaga, potrafiły się otrzymać od kilku dni do paru miesięcy.
,
Anna Włodarska z zespołu prasowego kopalni poinformowała PAP, że szyb Kościuszki to najbardziej na zachód wysunięty szyb wielickiej kopalni sięgający głębokości blisko 300 metrów i łączący z powierzchnią wszystkie istniejące poziomy kopalni (I-VIII). Szyb ma ważne zadania, m.in. pełni funkcje wentylacyjne, transportuje do podziemi podsadzkę oraz mieszaniny uszczelniające. W szybie są także zabudowane rurociągi odprowadzające wody dopływające do wyrobisk kopalni.