Jak przypomniała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, którego częścią jest Muzeum COP, Retrospektywy Festiwalu NNW to prezentacja w różnych miejscowościach kraju dokumentów i fabuł, które były wyświetlane w ramach konkursów i pokazów specjalnych na festiwalu odbywającym się pod koniec września w Gdyni.
Filmy pokazane na 16. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni będzie można od czwartku zobaczyć w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli w ramach retrospektyw festiwalu. W programie wydarzenia, które potrwa dwa dni, znalazły się też warsztaty i wystawa "O misiu Wojtku".
"Retrospektywa to gdyński festiwal w trasie po Polsce. To dwudniowe święto filmu, historii i lokalnych bohaterów. Organizatorzy zapraszają mieszkańców, wręczają uhonorowania, organizują kursy filmowe dla młodzieży, a także wystawy, panele dyskusyjne, koncerty" - zaznaczyła Wielgocka.
Dodała, że w tym roku w ramach odbywającego się od 15 lat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni można było wziąć udział w ponad 250 wydarzeniach i obejrzeć ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych.
W Stalowej Woli w ramach festiwalowych retrospektyw będzie można zobaczyć nagradzane filmy dokumentalne takie jak m.in.; "Inka. Zachowałam się jak trzeba" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego; "Za bochen chleba" Karola Wojteczka i Pawła Pierzchanowskiego; "Moja sytuacja jest szczególnie trudna" w reżyserii Piotra Mielecha; pokaz specjalny filmu dokumentalnego "Naukowa Kawaleria" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.
Wielgocka zaznaczyła, że w programie znalazła się także projekcja dokumentu "Kryptonim +Kościół+" Tadeusza Arciucha, opowiadającego o walce mieszkańców Stalowej Woli o dokończenie budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, którego budowa została zatrzymana przez komunistyczne władze i dopiero po 10 latach udało się doprowadzić do jej wznowienia i dokończenia. W filmie wykorzystano nigdzie do tej pory nie publikowane materiały z archiwum IPN oraz unikatowe materiały dokumentalne.
Retrospektywy w Stalowej Woli rozpoczną w czwartek rano warsztaty dla organizacji pozarządowych w wersji on-line na temat aktywizacji lokalnych środowisk pozarządowych, po których zaplanowano warsztaty dla młodzieży na temat pracy z kamerą, zarówno od strony operatora, jak i reżysera czy dziennikarza. Przewidziano także wystawę historyczną "O misiu Wojtku".
"To unikatowa wystawa publikacji mjra Wiesława Antoniego Lasockiego, żołnierza Armii generała Andersa, autora pierwszej publikacji o słynnym niedźwiedziu Wojtku. Tytułowy miś Wojtek towarzyszył żołnierzom II Korpusu generała Andersa w ich szlaku wojennym, brał udział m.in. w bitwie pod Monte Casino" - przypomniała Wielgocka.
W programie dwudniowego festiwalu znalazł się także pokaz specjalny filmu fabularnego "Panna Opętana", w reżyserii Macieja Pawlickiego.
Oprócz tego uczestnicy retrospektyw będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym "Historia zapisana w kadrach - jak dbać o pamięć historyczną?", czy Gali Retrospektyw, podczas której lokalnym bohaterom walczącym o wolność zostaną wręczone honorowe statuetki "Sygnet Wolności" oraz "Drzwi do Wolności".
Uroczystość uświetni koncert "Solidarni" w wykonaniu kwartetu smyczkowego Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej przy Konkatedrze Matki Bożej Królowej Polski oraz solistów.
Organizatorami retrospektyw w Stalowej Woli są: Stowarzyszenie Scena Kultury oraz Miasto Stalowa Wola, zaś partnerem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. (api/ dki)
[ZT]3660[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz