Zamknij
21:04, 05.05.2024
Otwarta 5 maja 1829 roku Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu jest - jak podkreślono na stronie placówki - najstarszą z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Została ufundowana w 1829 r. przez Edwarda Raczyńskiego, który w statucie określił jej publiczny charakter: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”.
21:01, 05.05.2024
Wicedyrektor powiedziała, że będzie to już 22. płyta przy oświęcimskiej bibliotece. Tablica wykonana z brązu zostanie odsłonięta osobiście przez pisarza 25 października. Znajdzie się na niej cytat z twórczości Krajewskiego. Monika Sobota zapowiedziała, że wybierze go osobiście autor.
10:14, 05.05.2024
"Jak możemy odczytać w uzasadnieniu jury: +Wykorzystanie odkrytych na miejscu przedmiotów osobistych stanowi szczególnie udaną strategię wystawienniczą dla przywracania tożsamości ofiar i człowieczeństwa+" - podało w sobotę Państwowe Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze.
10:35, 04.05.2024
Andrzej Panufnik (1914-1991) to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Wyjechał z Polski w 1954 r., sprzeciwiając się komunistycznej opresji i krępowaniu twórczych swobód. Działalność twórczą kontynuował w Wielkiej Brytanii, zdobywając tam wielkie, także międzynarodowe uznanie, potwierdzone nadaniem mu tytułu szlacheckiego przez Elżbietę II – czego doświadczyło niewielu Polaków.
10:00, 03.05.2024
W opracowaniu zwrócono uwagę, że choć Polska ma zróżnicowany krajobraz medialny, to jednak świadomość społeczna na temat wolności prasy pozostaje niska. Zauważono, że w trakcie 8 lat rządów PiS publiczne media stały się narzędziem propagandy, a media prywatne były poddane różnym formom nacisku. "Zwycięstwo opozycji pod koniec 2023 r. stwarza szansę na poprawę prawa do informacji" - stwierdzono w raporcie.
09:44, 03.05.2024
„Naród polski w ostatnim stadium upadku” – tak pisał „Monitor”, jedno z najbardziej wpływowych czasopism politycznych obozu reformatorskiego w 1763 r. Stan Rzeczpospolitej był fatalny. Polska już od schyłku XVII w. nie była państwem suwerennym. W okresie rządów dynastii saskiej stała się ona protektoratem Rosji, która miała wieczyście gwarantować jej wolność i bezpieczeństwo. W rzeczywistości pod piękną frazeologią kryła się brutalna dominacja polityczna i chaos. W sposób szczególny fakt, że „Polska nierządem stoi”, był widoczny pod koniec lat sześćdziesiątych, czyli okresie Konfederacji Barskiej.
20:47, 01.05.2024
Tegoroczna Wielkanoc w Kościołach wschodnich wypada 5 maja, czyli pięć tygodni później, niż u katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta, dlatego tylko raz na jakiś czas Wielkanoc w obu obrządkach przypada w tym samym terminie. Przeważnie Kościoły wschodnie świętują ją po katolikach.
09:13, 01.05.2024
Etnograficzne wydarzenia organizują Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
09:05, 01.05.2024
Zabytkowa budowla jest uważana za jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Każdego sezonu odwiedza ją nawet 20 tys. zwiedzających. Wejście na wieżę jest możliwe od 1 maja do 15 października.
09:02, 01.05.2024
Jak powiedziała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie, Noc Muzeów to jedyne wydarzenie w roku, gdy ekspozycje łańcuckiego zamku, jednej z najpiękniejszych renesansowych rezydencji magnackich w Polsce, należącej m.in. do Lubomirskich i Potockich, są udostępniane w nocnej porze.
08:55, 01.05.2024
„Ja też śpiewam. A kolor jego jest czerwony. A kolor jego jest czerwony, bo na nim robotnicza krew. A kolor jego jest czerwony, bo na nim robotnicza krew! Tłum jak wielkie zwierzę. (...) Ja mieszkam w tłumie. Jestem Jonaszem, w kieszeni mam wypełnioną ołowiem pałkę. Tłum waży sześćset ton, tyle, co cztery płetwale, sześćset ton ludzkiego cielska, a kolor jego jest czerwony, bo na nim robotnicza krew. Idziemy Wolską, w stronę Starego Miasta, idziemy powoli i śpiewamy. Z okien czasem ktoś powiewa flagą, czerwoną, biało-czerwoną, krzyczy: +Niech żyje!+. Na Chłodnej dołączają do nas bundowcy i Poalej Syjon Lewica, chwilowo w stanie rozejmu, pochody mieszają się ze sobą, pamiętam to tak dokładnie, chwila zamieszania, pokrzykiwania przodowników i pochód formuje się ponownie, polskie transparenty, transparenty w jidysz, a ja zaraz za Szapirą, Szapiro rozluźniony i uważny, idziemy dalej. Za naszą bojówką bojówka Bundu, prawilne, zadziorne chłopaki, potem bojówka Poalej Syjon” – tak plastycznie opisywał pochód 1 maja w swojej powieści „Król” Szczepan Twardoch. Niektórzy bohaterowie „Króla” idący ulicami Warszawy połowy lat trzydziestych mogli mieć w pamięci pochody z czasów panowania rosyjskiego, gdy przedstawiciele lewicy niepodległościowej ryzykowali nie tylko ranami odniesionymi w walkach z przeciwnikami politycznymi, ale także śmiercią z rąk rosyjskiej żandarmerii.
17:25, 29.04.2024
Najkrótszy wyrok: Minuta Joe Muncha w więzieniu
09:31, 24.05.2023
1 września 1939 roku, tydzień po podpisaniu paktu o nieagresji między nazistowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim, ponad milion żołnierzy niemieckich oraz 50 000 słowackich żołnierzy zaatakowało Polskę. Dwa tygodnie później półmilionowe siły rosyjskie zaatakowały Polskę od wschodu. To wydarzenie rozpoczęło drugą wojnę światową, po długim okresie niepokojów, gróźb i spekulacji na temat wybuchu globalnego konfliktu w Europie, na Pacyfiku i poza nim.
22:03, 20.05.2023
Sagrada Familia w Barcelonie: Niezwykła historia i architektura
20:46, 17.05.2023
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do pobrania bezpłatnej aplikacji ?Listy Chopina? ? to kompletna korespondencja kompozytora, listy napisane przez artystę i do niego adresowane. Fryderyk Chopin, George Sand, Stefan Witwicki, ks. Antoni Radziwiłł, Józef Elsner, Adam Mickiewicz i inni we wspaniałych kreacjach aktorskich: Zbigniewa Zamachowskiego, Danuty Stenki, Karoliny Gruszki, Jana Englerta, Grażyny Barszczewskiej, Jacka Rozenka, Joanny Szczepkowskiej i Grzegorza Martyny.