Zamknij
,
Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz uroczystości ku czci św. Wojciecha odbywać się będą w Gnieźnie od środy do niedzieli. Jednym z głównych wydarzeń miało być zaplanowane na sobotę 26 kwietnia w hali im. M. Łopatki w Gnieźnie wspólne, uroczyste posiedzenie posłów i senatorów RP.
,
"Ariadna na Naxos" to trzecia opera napisana przez Richarda Straussa razem z librecistą Hugonem von Hofmannsthalem. Ich współpraca rozpoczęła się od ekspresjonistycznej "Elektry", dwa lata później stworzyli oni diametralnie odmiennego "Kawalera srebrnej róży", zaś kolejny projekt wyrósł z inspiracji literackiej. Strauss napisał jednoaktową operę przeznaczoną do wystawienia po sztuce Moliera "Mieszczanin szlachcicem", którą właśnie przetłumaczył na niemiecki Hofmannsthal. Jak zaznaczono w materiałach prasowych, "obecnie jednak najpopularniejszą wersją jest +Ariadna+ z prologiem kreślącym metateatralną ramę dla przedstawienia".
,
Rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej Aleksandra Trawińska poinformowała PAP w czwartek, że w nocy z 1 na 2 kwietnia 2025 r. na terenie Westerplatte doszło do znieważenia symboli państwowych. "Zerwano 11 polskich flag, należących do Muzeum II Wojny Światowej. Część z nich została spalona. Sprawca uszkodził również elementy masztów: linki i mechanizmy kołowrotowe. Straty finansowe szacuje się na ok. 10-15 tys. zł" - dodała Trawińska.
,
„La petite mort” to pomysł Martyny Byczkowskiej i jej przyjaciółki, Kai Zalewskiej, która, tak jak ona, skończyła aktorstwo na Akademii Teatralnej w Warszawie. „Z Kają znamy się od wielu lat. Obie mieszkałyśmy w Kartuzach na jednej ulicy, ale poznałyśmy się na Podlasiu, na działce moich dziadków. Spędzałyśmy razem czas, nudząc się w małym mieście, czy na tej działce i zaczęłyśmy kręcić filmy, które były bardzo szybką produkcją” – opowiada PAP Life Martyna Byczkowska.
,
Wystawa upamiętni 50. rocznicę premiery "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Film, który przez badaczy, krytyków i widzów uznawany jest za arcydzieło polskiej kinematografii, po raz pierwszy został pokazany publiczności 21 lutego 1975 r. Adaptacja powieści Władysława Reymonta, która w pierwszej wersji, w odcinkach, ukazywała się w latach 1897–1898 w warszawskim "Kurierze Codziennym", to w pełni autorskie dzieło Wajdy - reżyser usunął wiele wątków, dopisując niezapomniane sceny filmowe, m.in. finałową, w której Karol Borowiecki, w przededniu rewolucji 1905 r., wydaje rozkaz strzelania do robotników.
,
Jak wynika z informacji MGW, Resiliage to trzyletnia inicjatywa, którego konsorcjum, kierowane przez Politechnikę Turyńską, składa się z 18 organizacji z 10 krajów. Do projektu dołączyło UNESCO, które współprowadzi w jego ramach inicjatywę Associated CORE Labs.
,
"Spotykamy się tutaj dzisiaj, w 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego, aby zachować ten straszny czas w pamięci, jako przestrogę, i uhonorować ofiary sowieckich zbrodni" – powiedział podczas uroczystości pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
,
"To wielka satysfakcja dla nas i wielkie wyróżnienie, że nasze muzeum już w tym roku stanie się ambasadorem sztuki polskiej w świecie, ponieważ jako jedyne muzeum organizujemy aż trzy wielkie wystawy sztuki polskiej za granicą, i to w trzech spektakularnych miejscach" – zapowiedział prof. Andrzej Szczerski, p.o. dyrektora instytucji, podczas konferencji prasowej poświęconej planom muzeum na 2025 r.
,
Za ustawą opowiedziało się w czwartek 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.
,
"Mój ojciec był bohaterem, nie tylko dla mnie, ale dla każdego, kto wierzy w pokój, prawa człowieka i bezinteresowną miłość - oświadczył James Earl III Carter, syn byłego prezydenta - Moi bracia, siostra i ja dzieliliśmy go z resztą świata poprzez te wspólne przekonania. Świat jest naszą rodziną ze względu na sposób, w jaki zjednoczył ludzi, i dziękujemy za uczczenie jego pamięci poprzez kontynuowanie życia zgodnie z tymi wspólnymi przekonaniami".
,
Orszak, który poprowadzą członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Bytomia, wyruszy o godz. 13 z placu Corazziego na radomski rynek. "Tam odbędzie się rekonstrukcja przyjęcia poselstwa bawarskiego i podpisanie kontraktu małżeńskiego" – zapowiedział organizator imprezy - Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Radomskiej.
,
W tym roku mija 130. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Zientary-Malewskiej.
,
Część z 680 odkrytych monet muzeum pokazało już w 2021 r., ale po raz pierwszy zostaną zaprezentowane po przywróceniu im dawnego blasku. Zostały oczyszczone, zakonserwowane, poddane badaniom składu pierwiastkowego i analizie numizmatycznej.
,
Nagroda "Świadek Historii" to wyróżnienie honorowe, przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętnienia narodu polskiego oraz wspierającym oddziały IPN w działalności edukacyjnej, naukowej czy wydawniczej.
,
„W przyszłym roku będzie wiele, wiele ciekawych wydarzeń (...).W każdym miesiącu coś się będzie działo. Każdy miesiąc będzie dla każdego wydziału oddzielnym świętem” – zapowiedział we wtorek rektor uczelni prof. Andrzej Szarata.