Choć publicznie Hitler i inni prominentni nazistowscy urzędnicy twierdzili, że celem ataku Niemiec było zdobycie lebensraum, czyli przestrzeni życiowej niezbędnej do ekspansji i przetrwania Rzeszy, to oczywiście Hitler nie zamierzał zakończyć agresji na granicach Polski. Zamiast tego rozpoczął pełnoskalową wojnę z całym kontynentem europejskim. (3 września zarówno Anglia, jak i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom, ale nie Związkowi Radzieckiemu).
Inwazja trwała nieco ponad miesiąc, podczas której niemieckie siły nie różnicowały praktycznie cywilów od personelu wojskowego i bezlitośnie atakowały nieuzbrojonych mężczyzn, kobiet i dzieci. Pomimo znalezienia się między dwoma potężnymi, dobrze uzbrojonymi mocarstwami, polska armia i lotnictwo dzielnie stawiły opór (w przeciwieństwie do nieprawdziwych opowieści o szybkim poddaniu się Polaków). Niestety, żołnierze i lotnicy polscy, walcząc na dwóch frontach, ostatecznie zostali pokonani.
Po inwazji, przez tygodnie i miesiące, niemiecki fotograf Hugo Jaeger podróżował po pokonanym kraju, dokumentując kolorowymi zdjęciami chaos i zniszczenie pozostawione po pięciotygodniowej bitwie. Poniżej prezentujemy serię zdjęć Jaegera z Polski, które ukazują krajobraz kraju zniewolonego nie przez jednego, lecz kilku wrogów. Na zdjęciach Jaegera widoczne są wstrząsające obrazy Hitlera i innych nazistów, a także wczesne, niepokojące dowody na bezprecedensowe przemoc, która wkrótce dotknęła dziesiątki krajów i niezliczone osoby.
[ZT]12[/ZT]
[ZT]3[/ZT]
O autorze zdjęć
Hugo Jaeger (18 stycznia 1900 - 1 stycznia 1970) był byłym osobistym fotografem Adolfa Hitlera. Towarzyszył Hitlerowi w okresie przed II wojną światową oraz przez cały jej trwania, dokumentując około 2000 kolorowych fotografii niemieckiego dyktatora oraz różne wydarzenia związane z przestępczą polityką nazistowskich Niemiec. Jego zdjęcia obejmowały m.in. hiszpańską wojnę domową, inwazję na Polskę, polskich żołnierzy odpoczywających po przegranej bitwie z Niemcami, zniszczenie Warszawy, prześladowania Żydów przez nazistów w Kutnie podczas Holokaustu oraz słynne warszawskie getto, gdzie mieszkańcy stali się więźniami w sercu nowoczesnego miasta podczas Holokaustu. Jaeger był jednym z niewielu fotografów, którzy wówczas stosowali techniki fotografii kolorowej, zwłaszcza Agfacolor, wynalezionej w 1936 roku.
Jaeger rozpoczął fotografowanie Hitlera w 1936 roku i kontynuował to aż do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Specjalizował się również w tworzeniu kolorowych fotografii nazistowskich spektakli propagandowych, w przeciwieństwie do innego osobistego fotografa Hitlera, Heinricha Hoffmanna. Kiedy wojna dobiegała końca w 1945 roku, Jaeger ukrył fotografie w skórzanej walizce. Następnie natknął się na amerykańskich żołnierzy, co wzbudziło obawy przed potencjalnym aresztowaniem i ściganiem za posiadanie tak wielu zdjęć tak poszukiwanego człowieka. Jednak gdy żołnierze otworzyli walizkę, ich uwagę przyciągnęła znaleziona tam butelka koniaku, którą otworzyli i podzielili się z Jaegerem.
Jaeger zakopał fotografie w 12 szklanych słoikach pod Monachium. Przez kilka lat powracał do miejsca ukrycia, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Dziesięć lat później, w 1955 roku, wykopał wszystkie zdjęcia i przechował je w bankowym skarbcu. W 1965 roku Jaeger sprzedał je magazynowi Life.
[ZT]5[/ZT]
[ZT]1[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz