Republiki partyzanckie, czyli obszary wyzwolone przez Armię Krajową w 1944 roku spod okupacji Niemiec, przedstawia nowa ekspozycja Muzeum AK w Krakowie pt. "Rzeczpospolite partyzanckie. Enklawy wolności". Na ekspozycji zaprezentowano unikatowe zdjęcia i pamiątki po partyzantach.
"Mówi się o wielu różnych działaniach oddziałów AK, ale temat rzeczpospolitych jest tylko wspominany na marginesie. Tymczasem jest to temat bardzo ważny, zintegrowany z całością działalności na terytorium operacyjnym AK" - zaznaczyła kuratorka wystawy Anna Radecka. "Na wystawie chcieliśmy podkreślić tę powstańczą formę walki. Oprócz powstania w Warszawie były także mniejsze powstania w różnych innych regionach. Najwcześniej w okręgach wschodnich, gdzie partyzantka była bardzo silna" - dodała.
Kuratorka wystawy przyznała, że ekspozycja powstała także "z podziwu dla ludzi i tych momentów, które były najbardziej podniosłe". "Wkroczenie żołnierza polskiego po latach okupacji to była niesamowita, spontaniczna radość. Żołnierze byli witani przez lokalną ludność, to były i dla tych żołnierzy, i dla danej społeczności, piękne momenty" - podkreśliła Anna Radecka.
Wystawa opowie m.in. o pierwszej takiej republice, czyli obszarze działania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w okresie 1939-1940. Stała się ona swego rodzaju przykładem dla podobnych działań podjętych w późniejszym okresie wojny. Zaprezentowane zostaną też m.in. republika stołpecko-nalibocka, kampinoska, pińczowska, raciechowicka, iwonicka, ochotnicka i wszachowska. Autorzy uwzględnili także oswobodzone podczas Powstania Warszawskiego części Warszawy.
"Rzeczpospolita partyzancka był to nie tylko region objęty władzą partyzantów, ale też mieszkańcy tych terenów - we wzajemnych relacjach pomiędzy partyzantami a ludnością cywilną powstawała republika partyzancka" - zwróciła uwagę Anna Radecka.
Powstawanie tzw. republik partyzanckich odbywało się w ramach Akcji "Burza". Twórcy wystawy przypominają, że wobec zmieniającej się sytuacji na froncie wschodnim - po klęsce Niemiec pod Stalingradem i Kurskiem i szybkiego marszu Armii Czerwonej w kierunku ziem polskich - dotychczasowe plany powstania powszechnego na całym terytorium RP uległy modyfikacji i zostały zastąpione planem wzmożonej akcji dywersyjnej, przy jednoczesnym zachowaniu w mocy zarządzeń wydanych na wypadek powstania.
Zgodnie z rozkazem z 20 września 1943 r. działania zbrojne miały polegać na "zaciętym nękaniu cofających się straży tylnych niemieckich" i na "silnej dywersji na całej głębokości terenu", aby po zwycięskiej walce "wobec wkraczającej na ziemie nasze regularnej armii rosyjskiej - wystąpić w roli gospodarza".
Wystawa przybliża okoliczności powstania republik partyzanckich, historię walk o ich utrzymanie, a także sylwetki związanych z nimi bohaterów. Na wystawie przedstawiono też dalsze, często tragiczne losy żołnierzy.
"Opowieść o dzielnych żołnierzach, którzy walczyli za ojczyznę, potrafili wyzwalać określone terytoria i panować na nich, zderzamy to z tym, co ich spotkało, jakie były ich losy - aresztowanie, wywózki, emigracja" - dodała Anna Radecka.
Na wystawie zgromadzono broń, która należała do partyzantów, a także bagnety i granaty, jakie mogły być użyte w bitwie partyzantów pod Radoszycami. Zobaczyć można autentyczne naszywki, odznaczenia, dokumenty i sztandary, furażerkę i opaskę. Wśród eksponatów jest również aparat do nasłuchu radiowego, który harcerze z Pińczowa otrzymali w dowód uznania od Kwatery Głównej Szarych Szeregów w Warszawie, a także apteczka z lekarstwami pochodzącymi częściowo z zestrzelonego niemieckiego samolotu, uzupełniona o medykamenty z apteki we Lwowie.
Przedmioty te pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Armii Krajowej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyń, Szkolnej Izby Pamięci Narodowej Tradycji Rolnej w Chrobrzu i Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
Kuratorami wystawy są dr Piotr Wierzbicki i Anna Radecka z Muzeum AK. Ekspozycja powstała we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek. Będzie ją można oglądać do 31 marca 2025 r.
Wystawa wpisuje się w obchody 80-lecia akcji "Burza", największej operacji Armii Krajowej przeciwko niemieckim okupantom podjętej w 1944 roku, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej.(PAP)
autorka: Julia Kalęba juka/ dki/, fot. Muzeum AK
[ZT]3657[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz