Zamknij

Muzeum Auschwitz: sesja edukacyjna poświęcona zagładzie węgierskich Żydów

21:59, 09.06.2024 PAP Aktualizacja: 22:02, 09.06.2024
Skomentuj

"Podczas sesji +Apogeum zbrodni. Deportacje Żydów z Węgier do KL Auschwitz+ poruszony zostanie temat masowych deportacji z tego kraju, które miały miejsce 80 lat temu. W trakcie głównej fazy wysiedleń do obozu deportowano około 420 tys. węgierskich Żydów, z których około 75 procent zamordowano natychmiast po przybyciu i selekcji w komorach gazowych" - zakomunikował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Zagładzie węgierskich Żydów, która była apogeum zbrodni w Auschwitz, poświęcona będzie sesja edukacyjna online, przygotowana przez należące do Muzeum Auschwitz międzynarodowe centrum edukacji. Odbędzie się ona 20 czerwca.

Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia należy przesłać do 18 czerwca przy użyciu formularza, który jest dostępny pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZY0JZ7A4Zrlyk8D84gldr6aHsmRy9De0eFBnM53lSMIL8Bw/viewform?pli=1. Po tym terminie uczestnicy otrzymają link do sesji na platformie zoom.

Wykłady wygłoszą pracownicy miejsca pamięci. Dr Piotr Setkiewicz z centrum badań muzeum przybliży zagadnienie deportacji Żydów z Węgier do KL Auschwitz. Paweł Sawicki zaprezentuje współczesne zdjęcia miejsc znanych z tak zwanego Albumu Auschwitz. O mieniu ofiar, które znalazło się w zbiorach muzeum opowie Elżbieta Cajzer.

Sawicki przypomniał, że pierwsze transporty węgierskich Żydów skierowano Auschwitz 28 i 29 kwietnia 1944 r. z obozu Kistarca koło Budapesztu i z miasta Topolya w Wojwodinie. Przybyły one na tak zwaną Altejudenrampe 2 maja. Po selekcji zarejestrowano w obozie 486 mężczyzn i 616 kobiet. Pozostałych, 2698 osób, zamordowano w komorach gazowych.

Władze obozowe przekonały się wówczas, że Auschwitz nie jest gotowy na przyjęcie planowanej ogromnej liczby deportowanych. Postanowiono wówczas o wstrzymaniu transportów do czasu dokończenia budowy rampy kolejowej wewnątrz obozu Birkenau oraz usunięcia innych "technicznych" trudności. Wówczas zdecydowano między innymi o ponownym uruchomieniu prowizorycznej komory gazowej, tak zwanego białego domku, czy też wykopaniu dołów do spalania zwłok.

"Łączna liczba deportowanych z Węgier wyniosła około 430 tysięcy. Z dokumentów z magazynu odzieżowego w Birkenau wiadomo, że w wyniku selekcji esesmani skierowali do obozu 52 tys. mężczyzn i - tu już tylko przypuszczalnie - podobną liczbę kobiet. Oznacza to, że bezpośrednio po przyjeździe do Auschwitz w komorach gazowych życie straciło 325-330 tys. osób, czyli ponad 75 procent wszystkich deportowanych" - powiedział Sawicki.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ lm/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%