Zamknij

Zbroje i kanony: Komenda Portu Wojennego w Gdyni ma już 104 lata!

15:53, 28.04.2024 ŁM, Port Marynarki Wojennej w Gdyni - okręty wojenne w porcie/Narodowe Archiwum Cyfrowe Aktualizacja: 16:05, 28.04.2024
reo

Najstarsza i największa logistyczna Marynarka Wojenna RP obchodzi w tym roku 104 lata od jej sformowania. W Gdyni od kilku dni trwają oficjalne uroczystości upamiętniające jej początek, który przypada na 28 kwietnia.

Tegoroczne obchody

Obchody rozpoczęły się już w czwartek, 25 kwietnia, tradycyjnym złożeniem kwiatów na grobie patrona jednostki – generała brygady Stanisława Dąbka, który pełnił funkcję dowódcy lądowej obrony Wybrzeża.

Dzień później, 6 kwietnia, o godzinie 8:00 na dziedzińcu Komendy Portu Wojennego Gdynia, miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów przy popiersiu patrona. Następnie uczestnicy zgromadzili się w kościele Garnizonowym na Oksywiu, gdzie odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy i pracowników jednostki oraz wszystkich, którzy przyczynili się do jej rozwoju.

O godzinie 11:00 uroczystości przeniosły się do portu wojennego, gdzie odbył się uroczysty apel z odczytaniem decyzji i rozkazów personalnych. Podczas tego wydarzenia, zasłużonym żołnierzom i pracownikom wręczono wyróżnienia oraz złote krzyże XXX-lecia Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Komendant Portu Wojennego Gdynia, komandor Wojciech Krysiak, w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie jednostki dla bezpieczeństwa narodowego i logistyki Marynarki Wojennej. Podziękował także za trud i zaangażowanie wszystkich żołnierzy i pracowników. W uznaniu jego wkładu, Komendant Krysiak został uhonorowany Złotym Krzyżem 80. Rocznicy Akcji „Burza”.

Krótka historia

Za datę, która wpisała się w historię polskiej marynarki wojennej wpisuje się 28 kwietnia 1920 roku. To właśnie wtedy nastąpił moment założenia pierwszego portu wojennego I Rzeczypospolitej. Choć jego lokalizacja z czasem przeniosła się do Gdyni, to właśnie w Pucku rozpoczęto budowę fundamentów dla przyszłych struktur obronnych nad Bałtykiem.

Jednym z kluczowych momentów w historii Pucka były zaślubiny Polski z morzem, które odbyły się niewiele wcześniej, symbolizując odzyskanie dostępu do Bałtyku. Wydarzenie miało ogromne znaczenie symboliczne. Wskazało bowiem, że Polska podtrzymuje swoje zainteresowanie tym obszarem i ma w swoich aspiracjach dostęp do morza.

Już w lipcu 1920 roku w Pucku utworzono garnizom Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Z czasem ośrodek ten przestał mieć takie znaczenia i stracił je na rzecz pobliskiej Gdyni. 

Puck w przeszłości

Puck został po raz pierwszy odnotowany w XII wieku. Zdaniem historyka Zbigniewa Szymańskiego, archeologiczne dowody wskazują, że osadnictwo w tym regionie sięga czasów przedchrześcijańskich, co czyni go jednym z ważniejszych ośrodków morskich na mapie średniowiecznej Europy.

W epoce średniowiecza, miasto znane było z produkcji lokalnego piwa, którego jakość była ceniona w regionie. Na przestrzeni lat, Puck gościł także wybitne postaci historyczne, w tym wygnanego króla szwedzkiego Karola VIII Knutssona Bonde, co również wpłynęło na lokalną historię i kulturę.

Znaczenie Pucka dla historii Polski potwierdza jego wybór przez Zygmunta Augusta jako bazy dla floty kaperskiej oraz stacjonowanie tam polskiej floty wojennej w czasach Wazów. Pomimo że w XVII wieku jego rola strategiczna zaczęła maleć, to nadal pozostaje on ważnym punktem na historycznej mapie Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ZT]1666[/ZT]

[ZT]16636[/ZT]

(ŁM, Port Marynarki Wojennej w Gdyni - okręty wojenne w porcie/Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%