Zamknij

Za te autostrady już nie zapłacimy! Powodem koniec koncesji

10:00, 13.02.2024 Oprac. DT Aktualizacja: 10:01, 13.02.2024
Skomentuj Fot. Marcin Szydlik / SiecPortali.pl Fot. Marcin Szydlik / SiecPortali.pl

Za przejazd autostradami A4 i A2 nie będziemy musieli już płacić. Ministerstwo Infrastruktury nie przedłuży umów z koncesjonariuszami.

Ministerstwo Infrastruktury nie ma w planach kontynuowania koncesji na autostrady A4 i A2. Po zakończeniu obowiązywania umów, nadzór nad nimi przejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Te drogi będą bezpłatne

Rzecznik prasowy resortu infrastruktury, Rafał Jaśkowski, poinformował agencję PAP, że nie przewiduje się żadnych opłat za korzystanie z tych odcinków dla pojazdów osobowych i motocykli.

"W marcu 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna dotycząca A4 Katowice – Kraków. Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zawierania kolejnej umowy na eksploatację tego odcinka autostrady oraz nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tym odcinkiem" - zaznacza Jaśkowski.

"Umowy koncesyjne dotyczące A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin wygasną w 2037 r. Po wygaśnięciu tych umów również nie przewiduje się zawierania kolejnych na eksploatację oraz nie zakłada się odpłatności przejazdu pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami. Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad" - dodał rzecznik.

Za ekspresówki nic nie płacimy

Jaśkowski przypomniał również, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są dostępne bezpłatnie dla pojazdów osobowych i motocykli.

Dodatkowo, od 1 lipca 2023 r., wolne od opłat są wszystkie fragmenty autostrad zarządzanych przez GDDKiA, w tym odcinki A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica.

Podróżowanie bezpłatnie jest również możliwe na odcinku A1 Gdańsk - Toruń, który od 4 września 2023 r. jest bezpłatny dla motocykli i dwuosiowych pojazdów samochodowych.

(Oprac. DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%