Zamknij

Ile kosztuje dach z blachy na rąbek, a ile przyjdzie nam zapłacić za pokrycie z blachodachówki?

art. sponsorowany + 13:30, 23.10.2024 Aktualizacja: 13:31, 23.10.2024

Świat blaszanych pokryć dachowych został zdominowany przez dwa rozwiązania. Mowa o blachodachówkach oraz blasze dachowej na rąbek stojący. Popularność pokryć tego rodzaju nie będzie maleć, a co za tym idzie cały czas będą one kreować nowe trendy. Dziś skonfrontujemy opisywane materiały pod kątem ceny.

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym dekarstwie blachodachówka jest bezkonkurencyjna. Jej walory są powszechnie doceniane, a nowe technologiczne rozwiązania tylko udoskonalają ten rodzaj pokrycia dachowego. Kroku w takiej rzeczywistości blachodachówce próbuje dotrzymać blacha dachowa na rąbek. Jest to bardzo wygodny materiał, który zrezygnował z ręcznego tworzenia rąbków na rzecz ich fabrycznego przygotowania. A jak obydwa pokrycia dachowe wypadają na tle cenowym?

Podstawowe różnice w cenie

Jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty związane z blachodachówką modułową oraz blachą na rąbek, otrzymamy zbliżone kwoty. Przy decyzji o analogicznych powłokach ochronnych, za rąbek oraz panelówkę zapłacimy podobnie. Zanim jednak wyruszymy na zakupy związane z nowym dachem, zapamiętajmy różnicę między metrem całkowitym a efektywnym. Blaszane pokrycia układane są z zakładem, co oznacza, że nie wykorzystujemy całości zakupionego materiału. Przy pomocy metrażu efektywnego poznajemy realną cenę naszego nowego dachu. Firma Blachy Pruszyński ułatwia swoim klientom sprawę, ponieważ w swoim katalogu umieszcza zawsze ceny za metr całkowity oraz efektywny.

Ile zapłacimy za montaż?

Okazuje się, że montaż paneli dachowych na rąbek jest znacznie droższy od instalacji blachodachówek. Z czego wynika taki stan rzeczy? Jako główny winowajca jawi się tutaj poziom trudności montażu blachy na rąbek. Choć jest ona obecna na rynku od wielu lat, nadal wymaga gigantycznych umiejętności dekarskich. W tej sytuacji, cena za instalację rąbka potrafi być nawet trzy razy większa. Cena montażu blachodachówki waha się od 45 do 55 zł za m2. W przypadku blachy na rąbek kwoty za tę aktywność sięgają nawet 260 zł za m2.

Które pokrycie zainstalujemy szybciej?

Zdecydowanie sprawniej przebiega montaż blachodachówek. Są one najbardziej przystępnym w instalacji pokryciem dachowym. Tego samego nie można powiedzieć o blasze dachowej na rąbek, która nadal wymaga ogromnej dekarskiej sprawności oraz sporego doświadczenia. Blacha na rąbek nie wybacza jakichkolwiek niedociągnięć, dlatego połać musi być idealnie wypoziomowana, a nawet najmniejsze nierówności muszą zostać wyeliminowane. W przypadku rąbka znacznie bardziej złożony jest również proces tworzenia obróbek blacharskich.

Rąbek oraz blachodachówka na dużej powierzchni

Cenowe zestawienie pokryć dachowych używanych na dużych połaciach dachowych jest wyjątkowo trudne. Dzieje się tak, ponieważ wymiar dachu nie jest jedynym czynnikiem determinującym jego cenę. Oprócz wielkości, przy wycenie uwzględnione muszą również zostać kształt czy robocizna. Większe koszty generuje również duża ilość załamań oraz decyzja o pełnym deskowaniu. Na szczęście prezentowane przez nas rozwiązania pokryciowe nie wymagają tworzenia pełnego deskowania oraz nie obligują nas do przygotowania najsolidniejszej więźby, tożsamej z dachówkami ceramicznymi.

Ile kosztują materiały dla blachodachówek, a ile dla blachy na rąbek?

Blachodachówki i panele dachowe na rąbek łączy fakt, że obydwa te materiały powstają przy użyciu tego samego surowca. Przy produkcji tych pokryć dachowych wykorzystywana jest stal ocynkowana o grubości 0,50 mm (z wyjątkiem paneli dachowych o płaskim przetłoczeniu – w tym przypadku grubość stali wynosi 0,70 mm). Grubość stalowego rdzenia jest jednym z czynników, który silnie wpływa na koszty pokrycia dachowego.

Drugim czynnikiem kształtującym cennik blachodachówek oraz paneli dachowych na rąbek są powłoki ochronne. Za opcję ekonomiczną należy uznać powłoki poliestrowe. Z kolei droższym, le również trwalszym rozwiązaniem są powłoki poliuretanowe, uznawane za królowe powłok ochronnych. Firma Blachy Pruszyński przygotowała modele PURLAK oraz PURMAT, które są symbolem technologicznego rozwoju powłok. Udzielana na nie gwarancja wynosi 50 lat.

O cenie pokrycia dachowego decyduje również proces produkcji. W znacznie bardziej skomplikowany sposób tworzy się panele dachowe na rąbek, które wymagają naprawdę złożonego zaplecza technologicznego.

Rąbek i blachodachówka dobre na renowację lub wymianę dachu

Po wielu latach jakościowego funkcjonowania dachu przychodzi czas na jego renowacje lub wymianę. Ekspert pomoże nam ocenić stan techniczny naszej połaci. To właśnie po jego obserwacji będziemy wiedzieć jakich działań się podjąć. Tańszą opcją jest renowacja dachu, ale zdarzają się sytuacje, gdy takie działanie jest niemożliwe i konieczna jest całkowita wymiana pokrycia.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%