Zamknij

Czym jest niedowidzenie u dorosłych? Amblyopia i jej leczenie

15:46, 10.10.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 15:47, 10.10.2024

W tym artykule wskażemy Ci najważniejsze informacje na temat niedowidzenia, przyczyn tej dolegliwości oraz sposobów leczenia. Przekonasz się także, gdzie warto się udać, aby dobrać odpowiednie szkła korekcyjne w sytuacji, gdy doskwiera Ci amblyopia.

Co to jest niedowidzenie? Amblyopia

Niedowidzenie to słowo, które wywodzi się z łacińskiego od słowa amblyopia. Niedowidzenie definiuje się jako jednostronne bądź też obustronne obniżenie skorygowanej ostrości wzroku bez widocznej przyczyny. Problem ten wywołany jest strumieniem obrazów na poziomie kory mózgowej. Poziom niedowidzenia określa się według ostrości wzroku w oku, które jest dotknięte chorobą. Diagnostyka oraz leczeniem zajmują się natomiast okuliści.

Wyróżnia się 3 stopnie niedowidzenia:

  • stopień łagodny — ostrość wzroku od 0.3-0.6
  • stopień umiarkowany — ostrość wzroku 0.1-0.3
  • stopień ciężki — widzenie gorsze niż 0.1

Podstawowym objawem jest pogorszenie zdolności narządów wzroku do ostrego oraz wyraźnego widzenia przedmiotów. Całkowity obraz kliniczny jest jednak szerszy, gdyż może obejmować także spadek wrażliwości na kontrast, nieprawidłowości w przetwarzaniu konturów, a także zmiany kształtu obserwowanych przedmiotów.

Na dolegliwość tę cierpi ok. 3-5% populacji. Natomiast już połowa dzieci zmaga się z nią przed ukończeniem szóstego roku życia. Niedowidzenie pojawia się zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie.

Jakie są przyczyny niedowidzenia?

Niedowidzenie jest spowodowane brakiem bodźców, które są niezbędne do rozwoju sprawności widzenia i środkowej fiksacji siatkówkowej (ustalania rozwoju sprawności widzenia i środkowej fiksacji siatkówkowej). Wyróżnia się kilka rodzajów amblyopii — wiele zależy od czynnika, który ją wywołuje. Są to: niedowidzenie zezowe, niedowidzenie z różnowzroczności, niedowidzenie deprywacyjne (z nieużywania), a także niedowidzenie ametropijne.

Jak wygląda leczenie niedowidzenia?

Podstawą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny, która powoduje przeszkodę w widzeniu, o ile taka występuje. Są to na przykład: operacja zeza, operacja korygująca opadanie powieki bądź też zabieg usunięcia zaćmy. Istnieją także specjalne ćwiczenia, dzięki którym możliwe jest na przykład „włączenie” niedowidzącego oka w proces widzenia i umożliwienie poprawy ostrości wzroku.

Jedną z metod leczenia jest również operacja mięśni oka. Interwencja chirurgiczna może być zalecona przy opadającej powiece bądź też zaćmie, które przeszkadzają w prawidłowym postrzeganiu świata.

Sposoby leczenia to również terapia refrakcyjna — optymalna korekcja optyczna wady wzroku na przykład z wykorzystaniem okularów (możesz skorzystać ze wsparcia przy doborze korekcji w Optyk Mikulscy). W salonach optycznych zlokalizowanych w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim oraz Piasecznie specjaliści chętnie pomogą Ci dobrać najlepsze szkła i skorygować problemy z widzeniem. Jednocześnie dostępnych jest w nich mnóstwo stylowych oprawek od renomowanych firm.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%