"Tadziu, o którym mogę tak powiedzieć, bo przez wiele lat miałem zaszczyt być jego przyjacielem, był wielokrotnie nagradzany i doceniany. Znalazł się w bardzo wąskim gronie osób, które otrzymały specjalny medal +Zasłużony dla 750-lecia Miasta Żywca+, przyznany w 2018 roku, (…) bo jak nikt inny na to wyróżnienie zasłużył" - napisał Szlagor na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Zmarł Tadeusz Trębacz, człowiek legenda Żywca i Żywiecczyzny, współtwórca wielu wydarzeń kulturalnych, w tym Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Żywieckich Godów - podał burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Tadeusz Trębacz odszedł w środę w wieku 91 lat.
Tadeusz Trębacz urodził się 25 lipca 1933 roku w Młoszowej. Pracował w szkole w Rudawie, a potem w domu kultury w Żywcu. W latach 1975-1990 był dyrektorem wydziału kultury Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.
Był współtwórcą wielu imprez, w tym Festiwalu Folkloru Górali Polskich oraz Wawrzyńcowych Hud, które są częścią Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie, a także przeglądu kolędniczych i obrzędowych "Żywieckie Gody". Współtworzył między innymi Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Był współorganizatorem i scenarzystą obchodów 700-lecia miasta Żywca.
Trębacz był inicjatorem powstania w Żywcu szkoły muzycznej oraz wiejskich domów kultury. Uczestniczył w założeniu "Gazety Żywieckiej" i stał na czele redakcji "Kalendarza Żywieckiego".
W 1990 r. przeszedł na emeryturę.
Tadeusz Trębacz zmarł 14 sierpnia. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę w konkatedrze Narodzenia NMP w Żywcu. (szf/ aszw)
[ZT]2744[/ZT]
[ZT]2743[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz